Czy szukając okien do swojego domu lub mieszkania zdarzyło Ci się godzinami przeglądać oferty producentów okien, porównywać je ze sobą i na koniec i tak zostać bez odpowiedzi na pytanie które wybrać?
Trzy uszczelki, osiem komór, dwie szyby, ramki ciepłe, ramki zimne – giniesz w gąszczu cech, których nie znasz i których nie do końca rozumiesz. To może być w procesie zakupu frustrujące i niekoniecznie prowadzić do właściwego wyboru. Wybierając okna skoncentruj się na współczynniku przenikania ciepła czyli współczynniku uw stolarki okiennej i porównuj go jako najważniejszy parametr przy podejmowaniu decyzji.
Czym jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła okna?
Aby zrozumieć, co wpływa na współczynnik przenikania ciepła (Uw) oraz jakie ma to znaczenie przy wyborze produktów stolarki okiennej, najpierw musimy wyjaśnić znaczenie tego terminu. Warto wiedzieć, że współczynnik Uw okna to jeden z ważniejszych parametrów i wyrażany jest w jednostkach W/m2K (gdzie W to Wat, a K Kelvin) i jest to ilość ciepła jaka przeniknie przez 1m2 okna, przy różnicy temperatury powietrza po obu jego stronach (na zewnątrz i wewnątrz), wynoszącej 1K. Im niższy współczynnik Uw tym lepiej, bowiem oznacza to wyższą izolację cieplną i mniejsze straty energii przez okna (szacuje się, że straty ciepła tą drogą mogą sięgać nawet 25%). Warto zatem postawić na okna energooszczędne.
Jaka powinna być przenikalność cieplna okna?
W wyniku Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE, której celem jest podwyższenie standardu energetycznego budynków, od kilku lat polskie przepisy Prawa budowlanego wymagają instalowania w nowopowstających budynkach okien o podwyższonych współczynnikach przenikania ciepła (od stycznia 2021 roku wartość UW dla okna referencyjnego nie powinna być większa niż 0,9 W/m2K). Takie działania przyczyniają się do ograniczenia strat energii i obniżenia kosztów ogrzewania – czyli są proekologiczne.
Niezależnie od tego czy wymieniasz stare okna, czy montujesz nowe podczas budowy domu, bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż, który zapewni wysoką izolacje cieplną. Oprócz stabilnego mocowania odpowiednimi elementami, połączenie z murem musi zostać uszczelnione w taki sposób, by ograniczyć napływ wilgoci oraz aby właśnie wspomniane połączenie nie było słabym ogniwem całej konstrukcji tzw. mostkiem termicznym, przez które będzie uciekać ciepło. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy występuje duża różnica temperatur. Dzięki opisanym zabiegom z wykorzystaniem energooszczędnych okien możesz spać spokojnie, bo niski współczynnik to wysoka izolacyjność cieplna okna.
Co wpływa na izolacje cieplną okien??
Możemy powiedzieć w skrócie, że na izolacje cieplną okien wpływa każdy jego element składowy. Ale zaczynimy po kolei:
• Rama czyli profile jakie zostały wykorzystane w danym oknie, a dokładniej ilość komór, ich wielkość oraz sposób ułożenia.
• Rodzaj i ilość zastosowanych szyb. Mogą to być pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe, ale na końcowy współczynnik Uw okien wpływ ma także ich rodzaj: szyba absorpcyjna, refleksyjna, laminowana… Jest ich naprawdę wiele. W tym miejscu dowiesz się o nich więcej.
• Rodzaj umieszczonej ramki dystansowej między szybami. Tutaj podział jest prosty. Wyróżnia się ramkę aluminiową (zimną) i wykonaną z poliwęglanu (ciepłą). Ta ostatnia wypełniona jest tzw. sitem molekularnym, którego zadaniem jest zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz pomieszczenia i ograniczyć parowanie okien.
• Ilość kwater w całej konstrukcji. Jeśli duże okno podzielimy na kilka kwater, wzrośnie wówczas udział procentowy materiału PVC i tym samym parametr Uw.
Pamiętajmy, że deklarowana przez producenta wartość wskaźnika Uw dotyczy okna o konkretnych wymiarach i budowie opisanej powyżej. Zmiana każdego z tych elementów wpływa na zmianę wartości współczynnika przenikania ciepła. Zazwyczaj podaje się wartość obliczoną dla okna referencyjnego czyli jednoskrzydłowego, o wymiarach 1230 mm x 1480 mm. Większe okno, z większym udziałem procentowym zespolenia szybowego będzie cieplejsze, a więc osiągnie niższą wartość Uw.
Czy opłaca się inwestować w okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła?
Upewnij się, że okna które wybierasz do swojego domu mają możliwie jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Z powyższego artykułu wiesz już czym on jest i co na niego wpływa. Dzięki temu zapewnisz dobrą izolacje cieplną okna, co oznacza, że znaczna część ciepła, która zostanie zgromadzona w mieszkaniu nie ucieknie na zewnątrz, a Ty ograniczysz zużycie energii, zaoszczędzisz na ogrzewaniu mieszkania oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo parowania szyb.
Okna wyposażone w ciepłą ramkę, trzy szyby oraz odpowiedni profil są droższe od produktów proponowanych w podstawowej wersji, jednak jest to inwestycja na lata i wyższy wydatek w tym przypadku ma swoje uzasadnienie. Dobre jakościowo okna trzymają swoje parametry przenikania ciepła przez bardzo długi czas. Pamiętaj także o ciepłym montażu z wykorzystaniem nowoczesnych technik, które gwarantują zachowanie odpowiednich parametrów termicznych okien.