Zaparowane okna w domu to nie zawsze sygnał, że stolarka okienna wymaga wymiany. Najczęściej powodem tego zjawiska jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu, lub też zbyt duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.
Dlaczego okna parują od wewnątrz?
Parujące okna w domu – a właściwie parujące szyby – to zjawisko związane z tym, że to właśnie pakiet szybowy jest najzimniejszą barierą dzielącą wnętrze domu od warunków panujących na zewnątrz budynku. Niechciane parowanie okien pojawia się wtedy, kiedy para wodna styka się z zimną powierzchnią szyb. Możesz wtedy zauważyć skraplanie wody na oknach.
Analogiczne zjawisko możemy zauważyć często m.in. w naszych łazienkach. Podczas gorących kąpieli, nagromadzona para wodna osiada na tafli lustra i ulega skropleniu. Mocno parujące szyby widać również często w kuchni podczas gotowania, gdy okap nie nadąża z odprowadzaniem ciepłego powietrza.
Co w takim razie zrobić, żeby okna nie parowały? Rozwiązanie jest jedno: należy zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w domu, a do tego potrzebna jest wentylacja pomieszczenia!
Z pomocą przychodzą nam nawiewniki do okien, czyli urządzenia montowane bezpośrednio na ramie, których zadaniem jest zapewnienie stałej mikrowymiany powietrza, przy jednocześnie szczelnie zamkniętym oknie. Dzięki nawiewnikom regulowana jest wilgotność powietrza w domu, gdyż biorą one udział w odprowadzaniu wilgoci z pomieszczenia, niwelując jednocześnie ryzyko, z jakim wiąże się skraplanie wody na oknach, czyli powstawanie grzybów i pleśni – bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Warto pamiętać, że przyczyną odpowiedzialną za wilgotność powietrza w domu mogą być także procesy „oddychania” niedawno wybudowanych ścian, stropów oraz trwające prace remontowe, takie jak tynkowanie czy malowanie.
Jeśli zdarza się, że pomimo systematycznego wietrzenia pomieszczeń, para wodna nadal widoczna jest na oknach, problem należy rozwiązać systemowo, poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wentylacji.
Parowanie okien od zewnątrz
Okres wiosenny oraz jesienny to czas kiedy najczęściej możemy zauważyć parowanie okien od zewnątrz. W okresie tym nasze domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura za oknem znacząco spada. Na zaparowane okna wpływa także poziom wilgotność powietrza. Gdy powietrze jest intensywnie wilgotne, a temperatura w nocy jest niska, rankiem na oknach, ale i na samochodach, czy trawie osadza się rosa. Jest to naturalny proces fizyczny, zatem mokre okna po nocy nie powinny nas martwić.
Parowanie okien od zewnątrz może również zależeć od otoczenia okna. Obecność roślinności oraz słaby ruch powietrza mogą potęgować zjawisko osadzania się pary na szybach. W zależności także od umiejscawiania okien względem stron świata, zjawisko może występować z różną intensywnością. Bardziej parujące szyby będą widoczne od strony północnej, niżeli od strony południowej, czy zachodniej.
Zaparowane okna między szybami to już problem!
Zaparowane okna między szybami to sygnał, że doszło do rozszczelnienia pakietu szybowego. Oznacza to, że Twoje okno straciło znaczącą część właściwości termoizolacyjnych, czyli nie spełnia już swojej roli. Dodatkowo, osadzona na szybach para znacząco pogarsza walory estetyczne okna, powodując plamy i zacieki, których nie jesteś w stanie się pozbyć.
Okno, które straciło przejrzystość i zdolność do izolacji cieplnej wymaga wymiany. Jeśli okres gwarancyjny nie upłynął, to reklamacja powinna zostać pozytywnie rozważona, a okno wymienione.