Logo
Gdzie kupić

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy poradnik “Jak pielęgnować okna PCV i aluminiowe”

Okna pvc

2 minuty do czytania

Pęknięta szyba okna PVC – jak powstają samoistne pęknięcia szkła?

Pęknięcia szyb w oknach plastikowych mogą pojawiać się z kilku powodów. Od uderzenia ostrym przedmiotem, trzaśnięcia oknem, czy wyszczerbienia. Jednak co jeśli dochodzi do samoistnego pękania szkła i czy w ogóle jest to możliwe? Okazuje się, że tak.

Samoistne pękanie szkła a wytrzymałość na temperaturę

Wytrzymałość szkła na temperaturę jest ograniczona dlatego, w pewnych okolicznościach, szyba wystawiona na działania niekorzystnych różnic temperatur może samoistnie – a właściwie spontanicznie – pękać bez czyjegokolwiek udziału. Znaczne różnice temperatury w szybie zespolonej prowadzą do pojawienia się naprężeń wewnętrznych, a te z kolei mogą bezpośrednio powodować pęknięcie szyby w oknie. Wspomniane naprężenia są zazwyczaj wynikiem oddziaływania promieni słonecznych – wówczas temperatura wewnątrz komór może osiągać temperaturę nawet do 90 stopni Celsjusza!

Do powstania dużych naprężeń w szkle najczęściej dochodzi w przypadku nierównomiernego ogrzewania szyby na jej powierzchni. Kiedy jedna z krawędzi niehartowanej szyby float jest chłodniejsza od pozostałych, a różnice te przekroczą 30°C przyjmuje się, że mamy do czynienia z wystąpieniem wartości krytycznej. Efekt? Pęknięta szyba. Do takiej sytuacji dochodzi nie tylko w wyniku nagrzewania szyby przez słońce, ale także przez grzejnik lub lampę znajdującą się w pobliżu okna.

Pęknięta szyba od wewnątrz – na co należy uważać

Przyczyną samoistnego pękania szkła niehartowanego mogą być również zasłony stykające się z szybami. Pamiętaj, aby pomiędzy szkłem, a zasłoną pozostawić minimum 25 mm wolnej przestrzeni – w tym miejscu bowiem powinna być zapewniona cyrkulacja powietrza, tak aby nie doszło do pęknięcia szyby. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet niekorzystne usytuowanie mebli np. foteli, może mieć wpływ na zjawisko samoistnego pękania szkła.

W przypadku pęknięcia termicznego szyb na tafli szkła pojawiają się charakterystyczne wzory widoczne na poniższym rysunku. Zazwyczaj przebieg pęknięcia zaczyna się pod kątem prostym, od krawędzi w głąb powierzchni szyby, pęknięcie może też wielokrotnie zmieniać kierunek.

Rodzaje_pęknięć_termicznych_szyby_budvarJeśli w Twoim oknie PCV pękła tylko jedna szyba zespolona, to i tak konieczna jest jej wymiana. Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym. Jeśli on się ulotni, wówczas okno przestanie izolować, a wewnątrz pakietu, pomiędzy szybami wkrótce pojawi się para wodna. Naprawy może dokonać jedynie wykwalifikowany fachowiec. W tym celu udaj się do punktu, gdzie zakupiłeś okna. Doradca zweryfikuje rodzaj uszkodzenia i zleci wymianę pakietu szybowego – bez konieczności wymiany całego okna.

Pęknięta szyba w oknie – 5 zasad, jak zapobiegać pęknięciom termicznym

Pęknięcia szyb powstałe na skutek naprężenia termicznego nie są wadą szkła i nie podlegają naprawom gwarancyjnym, dlatego warto dowiedzieć się jak dbać o szyby, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska. Jak już wiesz, główną przyczyną pęknięcia szyby jest ograniczona wytrzymałość szkła na temperaturę – do pęknięcia szyby w oknie dochodzi np. przez jej nagłą zmianę. Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych zasad, które powinieneś stosować podczas użytkowania okien.

Pamiętaj o tym, by:

  • nie ustawiać żadnych mebli blisko szyby,
  • nie naklejać żadnych folii ani plakatów na okno,
  • nie kierować zimnego powietrza z klimatyzatora, lub gorącego z grzejnika bezpośrednio na okno,
  • pozostawić odstęp pomiędzy zasłonami, a szybą, tak by zapewnić optymalną cyrkulację powietrza,
  • jeśli planujesz zakup rolet zewnętrznych, wybierz te z perforacją zamiast tych całkowicie nieprzepuszczających słońca;

Jeżeli stoisz przed zakupem nowych okien i wiesz, że będą one wystawione na próbę pod względem różnicy temperatur, zdecyduj się nasz montaż szyb hartowanych. Cechują się one wysoką odpornością i są pięciokrotnie bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło float. Proces hartowania powoduje, że w strukturze szkła dokonują się korzystne zmiany naprężeń wewnętrznych, dzięki czemu jest ono bardziej sprężyste. Wybierając ten rodzaj szyb inwestujesz w spokój i bezpieczeństwo.

Znajdź salon

Porozmawiaj ze specjalistą.
Infolinia +48 695 550 044