Zima to prawdziwy test sprawności, wytrzymałości i szczelności naszych okien. Zanim słupki rtęci spadną poniżej zera, warto wykonać kilka prostych zabiegów, które pozwolą oknom lepiej znieść trudy tej pory roku. Regulacja okien na zimę, wyczyszczenie ramy okiennej i konserwacja uszczelek okiennych to tylko jedne z wielu czynności, które można wykonać aby zabezpieczyć okna na zimę. Odpowiednio przygotowane okna na niskie temperatury, to przede wszystkim gwarancja ciepłego domu oraz oszczędność pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie.
Etap pierwszy: dokładne mycie okien przed nadejściem zimy
Na początek dokładnie umyjmy okna. Na początek dokładnie umyjmy okna. Nie zabierajmy się jednak do tego, gdy jest słonecznie, bo wtedy woda błyskawicznie wysycha i pozostawia na mytej powierzchni trudno usuwalne smugi. Tym bardziej, nie powinniśmy myć okien na mrozie. Niska temperatura powoduje, że mokre okna w zimie stają się kruche i mogą pęknąć. Najwłaściwiej więc myć okna w dzień pochmurny i w miarę ciepły.
Do czyszczenia okien stosujmy preparaty przeznaczone specjalnie do tego celu. Sprawdzonym środkiem jest też ocet, który skutecznie usuwa tłuszcz i nadaje szybom trwały połysk. Jeśli jednak użyjemy samego octu, na szybach zostaną smugi, dlatego koniecznie wymieszajmy go z wodą. Taka mieszanka posłuży nam również do umycia ramy okien PCV, z kolei ramę wykonaną z innego materiału dobrze czyści się wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń.
Używajmy tylko miękkich ściereczek, które nie mają szwów. Doskonale nadają się do tego niezwykle chłonne szmatki z mikrofibry. Bardzo dobrze zbierają kurz i zabrudzenia, a przy tym nie niszczą czyszczonej powierzchni.
Czyścić należy także nawiewniki, czyli urządzenia zapewniające zimą dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Jeśli nasze okno wyposażone jest w nawiewnik, wymontujmy go i przepłuczmy w wodzie z detergentem.
Etap drugi: sprawdzenie stanu technicznego okien
Kiedy okna lśnią już czystością, pora na ocenę stanu technicznego każdego z nich. Jeżeli okno z trudem się otwiera bądź zamyka, albo jeśli jest nieszczelne, to znak, że ruchome elementy okuć skrzydeł okiennych i zawiasy nie działają prawidłowo. W takim przypadku należy odpowiednio ustawić okna na zimę, a później poddać je konserwacji.
Etap trzeci: Konserwacja i regulacja okien
Regulacja okien jest na tyle prosta, że można ją bez problemu wykonać samodzielnie. Dzięki niej uszczelnimy okna co jest bardzo istotne podczas najchłodniejszej pory roku. Aby wyregulować i przestawić okna na tryb zimowy, musimy zwiększyć siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy. “Dokręcenie” okien na zimę odbywa się przy pomocy śrub mimośrodowych umiejscowionych na okuciu skrzydła. Do dociśnięcia okien na zimę potrzebny nam będzie klucz imbusowy, którym przykręcamy baryłkę śruby w stronę uszczelki, aby zwiększyć docisk, i tak też czynimy z pozostałymi śrubami.
Nie zapomnijmy także wyczyścić, za pomocą detergentów niepowodujących korozji, ruchome części okuć okien PCV i zawiasów okiennych, po czym nasmarujmy je specjalnym olejem, wazeliną bądź smarem silikonowym. To przedłuży żywotność tych elementów i sprawi, że nasze okna będą działać bez zarzutu.
Etap czwarty: Konserwacja uszczelek okiennych na zimę
Nawet najbardziej dokładna regulacja i konserwacja nie zabezpieczy okien przed zimnem, wiatrem i śniegiem, jeśli zamontowane w nich uszczelki są już zużyte. Zniszczone uszczelki zastąpmy w porę nowym, wykonanym z materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych, te zaś uszczelki, które nadają się jeszcze do użytku, umyjmy i posmarujmy wazeliną techniczną, gliceryną bądź którymś z preparatów na bazie żywicy.
Aby ustawić okna na zimę nie wymagana jest żadna specjalistyczna wiedza. Opisane powyżej zabiegi są niezwykle proste i szybkie do wykonania, a tak kompleksowe zabezpieczenie okien przed zimą pozwoli na uniknięcie wysokich opłat za ogrzewanie wynikających z ich nieszczelności i zaoszczędzimy na kosztownej naprawie czy nawet na wymianie zniszczonej stolarki.