Nawet najprostsze w swoim wyglądzie, jednoskrzydłowe okna, to wbrew pozorom bardzo skomplikowane konstrukcje, posiadające nawet kilkadziesiąt ruchomych elementów. Dobra jakościowo stolarka, kupiona od sprawdzonego producenta to gwarancja długiej – nawet kilkudziesięcioletniej – żywotności. Żeby jednak osiągnąć taki efekt, trzeba o nią dbać. Jednym ze sposobów jest m in. regulacja okien, przygotowywanie ich na kolejny sezon: inaczej na letni, inaczej na zimowy. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak wyregulować okno i na zimę i na lato. Sprawdź, czy potrafisz.
Dlaczego wymagana jest regulacja okna?
Okno nie ma łatwego zadania – ma zapewnić bezpieczeństwo, a stale narażone jest na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak ostre słońce, mróz, czy wilgoć, które mogą doprowadzić do rozregulowania się mechanizmów, a tym samym do mniejszej szczelności. Rozszczelnione okno może też być następstwem zwykłego użytkowania (otwierania i zamykania). Regulacja okna może być potrzebna wcześniej niż myślisz, ponieważ większe konstrukcje mają tendencję do opadania w pierwszych miesiącach po zamontowaniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzydło okienne po prostu zmieniło pozycję, a jego wyregulowanie zaoszczędzi Ci konieczności wzywania na pomoc serwisantów lub nawet wymiany okien. Zignorowanie problemu może doprowadzić do sytuacji, kiedy do wnętrza Twojego mieszkania zacznie napływać zimne powietrze, powodujące utratę ciepła w domu, lub co gorsza, w ogóle nie będziesz w stanie zamknąć okna.
Kiedy regulować okna w swoim domu?
Regulacja okien to czynność, którą powinniśmy powtarzać sezonowo, niezależnie od tego czy zauważamy jakiekolwiek problemy z ich funkcjonowaniem czy nie. Ta systematyczność pozwoli nam zapewnić szczelność okien i zapobiec sytuacjom, w którym utrata ciepła w domu staje się zauważalna i problematyczna. Jeżeli nie prowadzimy takiej konserwacji przed zimą lub latem, bezwzględnie należy przeprowadzić regulację zaraz po tym, jak okaże się, że nasze okno nie chce się zamknąć lub jest rozszczelnienie. Zignorowanie problemu może doprowadzić do wielu niepotrzebnych komplikacji.
Czy systematyczna regulacja okien jest ważna?
Nawet jeżeli uważasz, że rozszczelnione okno nie jest Twoim problemem, przynajmniej dwa razy do roku powinna zostać przeprowadzona regulacja okna. Regulacja okien na zimę pozwala na ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast regulacja okien przed latem, spowoduje, że skrzydło okienne zmniejszy docisk do ościeżnicy, tak żeby poprawić wentylacje domu, wpuszczając do niego więcej powietrza.
Regulacja okien zima lato – jak zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku okna?
Sezonowa regulacja docisku okien pozwoli zapobiegać przypadkom, kiedy skrzydło opada lub konstrukcja się rozszczelnia. Zimą temperatury za oknem nie rozpieszczają, w okresie wakacyjnym z kolei upał bije z każdej strony – obie sytuacje mogą mieć wpływ na komfort cieplny wewnątrz domu. Regulacja okien plastikowych, polegająca na odpowiednim ustawieniu okuć to dość prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie. Pozwoli to zwiększyć szczelność zimą, latem zaś poprawić wentylację i cyrkulację powietrza.
Regulacja okien na zimę
Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a Ty zaczynasz się zastanawiać skąd w Twoim domu „wieje” warto w pierwszej kolejności sprawdzić szczelność okien. Tryb zimowy okien pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Regulacja okien na zimę powinna zacząć się od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle. Twoim zadaniem będzie ustawić je tak, by zwiększyć szczelność okna i tym samym ograniczyć napływ zimnego powietrza do środka. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, a także prawidłowe ich położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, musisz przesunąć rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek. Po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno bez problemu się zamyka i otwiera. Jeśli pojawiły się trudności, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek. Zazwyczaj po dociśnięciu skrzydła do ramy okna, klamka zaczyna nieco ciężej pracować – ta sytuacja jest całkowicie normalna.
Regulacja docisku okien latem
Wraz z nadejściem lata warto przeprowadzić kolejną regulację docisku okien plastikowych, aby poprawić wentylację w domu i wpuścić do niego więcej świeżego powietrza. Tym razem postępuj odwrotnie niż w przypadku regulacji okien na zimę – zmniejsz siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.
Regulacja wysokości skrzydeł okiennych
Regulacja okien plastikowych powinna być przeprowadzona nie tylko w zależności od pory roku, ale także w przypadkach, kiedy wystąpią problemy z otwieraniem, bądź kiedy okno nie chce się zamknąć. W początkowym okresie użytkowania okien mają one bowiem tendencję do opadania. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Okucia okienne w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów.
Regulowanie okien w pionie polega na ustawieniu ich w pozycji uchylonej.
Samodzielna regulacja wysokości okien plastikowych – krok po kroku
Krok 1 – Usuń osłonkę zawiasu.
Krok 2 – Dokręć widoczną od góry śrubkę regulacyjną w prawo za pomocą klucza imbusowego SW4. Dzięki temu skrzydło okienne zacznie się unosić.
Krok 3 – Sprawdź, czy okno bez problemu otwiera się i zamyka.
Ważne! Jeżeli pojawią się jakieś problemy (w zależności od potrzeby), musisz nieco poluzować śruby w lewą stronę bądź dokręcić je mocniej w prawo, tak by regulacja przyniosła pożądany efekt.
Krok 4 – Załóż z powrotem osłonkę na zawias.
Chcąc zmienić położenie skrzydła po przekątnej, wyreguluj także okucie znajdujące się w górnej części zawiasu.
Samodzielna regulacja okien – czy warto?
Już wiesz jak ważna jest regulacja okien plastikowych. W praktyce nie jest ona niczym trudnym i jeśli masz smykałkę do majsterkowania, to jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Co ważne, z naszym poradnikiem regulowanie okien zostanie przeprowadzone prawidłowo. Dzięki temu regulacja szczelności okien będzie dopasowana do panującej pory roku i tym samym poprawisz ich funkcjonalność. Jeśli chcesz cieszyć się przez długie lata lekką i bezproblemową pracą swoich okien, zdecydowanie warto je samodzielnie sezonowo regulować!