Montaż rolet zewnętrznych niesie za sobą wiele korzyści, takich jak poprawa termiki domu, zapewnienie prywatności, wzmocnienie ochrony antywłamaniowej. Aby jednak inwestycja w rolety okienne była w 100% trafiona, oprócz wyboru odpowiedniego wariantu osłon zewnętrznych, ważne jest aby sterowanie roletami zewnętrznymi było komfortowe i dopasowane do naszego stylu życia. Sprawdź dostępne na rynku systemy sterowania roletami i wybierz najwygodniejszy dla Ciebie wariant.
Dostępne systemy sterowania roletami”
Przed wyborem odpowiedniej metody sterowania roletami zewnętrznymi należy dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku systemami, a w tym z ich specyfikacją, tak wybrane rozwiązanie spełniało nasze wymagania. Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim cena, podłączenie rolet, a także sam mechanizm do rolet, którym będzie obsługiwana. Aktualnie do najpopularniejszych rozwiązań sterowania roletami należą:
-
Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie – których mechanizm wykorzystuje taśmę lub korbę. Jest to najtańsze rozwiązanie, stosowane w każdej rolecie osobno (co uniemożliwia grupowe sterowanie roletami). Aby roletę ponieść lub opuścić należy użyć siły.
-
Sterowanie radiowe roletami, w przeciwieństwie do sterowania ręcznego, na etapie podłączania nie wymaga kucia ścian budynku i przeprowadzania przewodów.
-
Sterowanie roletami pilotem – wybierając taki mechanizm, możesz wygodnie zarządzać położeniem osłon zewnętrznych, z dowolnego miejsca w domu.
-
Dzięki systemowi Smart Home, sterowanie roletami z telefonu możliwe jest niemal w każdym miejscu na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu i dedykowana aplikacja, aby zagwarantować zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi.
Jak działa sterowanie roletami?
Wybór rodzaju sterowania to jedna z ważnych decyzji do podjęcia przy zakupie rolet zewnętrznych. To do niej będzie zależał codzienny komfort ich obsługi a nawet bezpieczeństwo domowników. Ze względu na sposób sterowania, rolety możemy podzielić na sterowane ręcznie oraz elektrycznie.
Rolety sterowane ręcznie
To najbardziej ekonomiczna opcja, dla osób poszukujących tańszych rozwiązań. W przypadku sterowania ręcznego, wprawienie rolety w ruch możliwe jest poprzez ręczne pociągnięcie linki lub przekręcenie korby. Co ważne, w tym wariancie sterowanie grupowe rolet nie jest możliwe. Każda roleta obsługiwana jest indywidualnie, a jej opuszczenie lub podniesienie każdorazowo wymaga użycia siły.
Rolety sterowane elektrycznie
To obecnie najpopularniejszy wariant, który wybiera większość osób decydujących się na montaż rolet okiennych w domu. Podyktowane jest to niezwykłą wygodą tego rozwiązania. W przypadku sterowania elektrycznego, możliwe jest otwieranie i zamykanie rolet jednym przyciskiem na urządzeniu sterującym pracą rolet. Sterowanie elektryczne umożliwia centralne sterowanie roletami nawet w całym domu.
Jak podłączyć sterowanie roletami?
Sposób montażu systemu sterowania roletami zależeć będzie od wybranego rozwiązania. W przypadku rolet obsługiwanych ręcznie, podłączenie rolety wymaga jedynie zamontowania specjalnej linki, taśmy lub też korby, za pomocą której domownicy będą mogli podnieś lub opuścić roletę. Należy jednak pamiętać, że roleta sterowana ręcznie to najmniej estetyczny wariant. Elementy umożliwiające sterowanie widoczne będą przy każdym oknie, znacząco wpływając na jego wygląd.
Znacznie szerszy wachlarz możliwości daje natomiast sterowanie elektryczne, w których wykorzystywany jest silnik do rolet zewnętrznych. Decydując się na tę opcję możemy zadecydować czy zewnętrzne rolety elektryczne mają łączyć się z urządzeniem sterującym- kablowo (tańsza opcja), czy też poprzez nadajnik radiowy do rolet. Każde z tych rozwiązań daje nam również wybór różnych urządzeń sterujących, które mają kluczowy wpływ na komfort obsługi.
Połączenie kablowe pozwala na sterowanie roletą za pomocą naściennego przycisku zamontowanego przy oknie. W zależności od poszczególnych sterowników, do jednego przełącznika można podłączyć od jednej do nawet trzech rolet, co pozwala na sterowanie grupowe roletami. Z uwagi na konieczność doprowadzenia przewodów podczas montażu, sterowanie kablowe rolet warto wybrać na etapie projektu domu lub też np. wymiany stolarki. W przeciwnym razie, montaż rolet będzie wiązał się z dodatkowym kosztem prac remontowanych.
Połączenie radiowe – wygodne sterowanie rolet na pilota
Decydując się na zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi mamy możliwość wyboru jednej z kilku możliwych opcji ich obsługi.
Nadajnik naścienny
Ten wariant sterowania na pierwszy rzut okna nie będzie różnił się znacząco od rolet zewnętrznych sterowanych ręcznie. Zasada obsługi jest bardzo podobna- aby roletę opuścić lub też podnieść, należy podejść do urządzenia sterującego zamontowanego na ścianie i wcisnąć odpowiedni przycisk. W przeciwieństwie jednak do przełączników kablowych, decyzję o jego montażu możemy podjąć w dowolnym momencie, ponieważ montaż nie wymaga kucia ścian budynku.
Pilot przenośny
Pilot do rolet zewnętrznych to zdecydowanie najwygodniejsza opcja sterowania roletami z dotychczas wspomnianych rozwiązań. Z przenośnym pilotem opuszczanie i podnoszenie rolet możliwe jest z dowolnego miejsca w domu, np. z łóżka, zaraz po przebudzeniu. Ten system sterowania roletami pozwala m.in. na szybkie opuszczenie osłon zewnętrznych, tuż po zmroku, bez konieczności odwiedzania każdego z pomieszczeń.
Smart rolety – inteligentne sterowanie roletami jednym kliknięciem
Zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi z poziomu inteligentnego domu to zupełnie nowy wymiar komfortu w obsłudze osłon zewnętrznych i wielu innych urządzeń. Sterowanie smart roletami przez Internet możliwe jest dzięki centrali, takiej jak TaHoma® od firmy Somfy, do której można podłączyć nie tylko osłony zewnętrzne, ale także m.in. bramę garażową, drzwi wejściowe, oświetlenie, czy alarm. Wszystko po to, aby życie codzienne stało się bardziej komfortowe i bezpieczniejsze.
Metoda ta wykorzystuje centralne sterowanie roletami – silnik rolet zewnętrznych jest połączony radiowo z centralą do sterowania, która umożliwia zarządzanie pracą sterowanie roletami z telefonu (z poziomu aplikacji mobilnej lub poprzez asystenta głosowanego). Co ważne, decydując się na system inteligentnego domu, w dowolnej chwili możemy zintegrować go z kolejnymi urządzeniami i łączyć je w wygodne scenariusze, dopasowane do rytmu naszego dnia. Przykład? Zbliżając się do domu, jednym kliknięciem możemy wyłączyć alarm, otworzyć bramę, drzwi wejściowe i podnieść rolety. Takie rozwiązania sprawiają, że codzienna rutyna znika, a życie domowników jest jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze.
Zdalne sterowanie roletami z telefonu
System smart pozwala na zdalne sterowanie roletami nie tylko z dowolnego pomieszczenia w domu, ale z każdego miejsca na świecie. Dzięki nowoczesnej i bezpiecznej aplikacji mobilnej, rolę pilota do rolet zewnętrznych i pozostałych urządzeń w naszym domowym systemie inteligentnego domu, może pełnić komputer, tablet, telefon, a nawet smartwatch. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu, aby w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy nasz dom jest bezpieczny– np. czy wszystkie rolety są opuszczane, a okna i drzwi zamknięte. Będąc w pracy, lub wyjeżdżając na wakacje, mamy dom pod stałą kontrolą.
Co warte podkreślenia, z centralą TaHoma® możemy połączyć urządzenia domowe działające w technologii komunikacji dwukierunkowej io-homecontrol®. Z jej pomocą nie tylko jesteśmy w stanie zarządzać sprzętem w naszym domu, sprawdzać na bieżąco status rolet, bram, oświetlenia, ogrzewania (otwarte/zamknięte/włączone/wyłączone), ale otrzymamy także potwierdzenie w aplikacji, po każdym wykonanym zadaniu. Dzięki temu zawsze mamy pewność, że wszystko w naszym domu jest w porządku.